Bizden Haberler / News

Ramazanda Dengeli Beslenmek Önemli

Ramazan ayına sayılı günler kala Gaziantep Özel Anka Hastanesi Diyetisyeni Tuğba Özkan Özaltun, değişen beslenme düzeni nedeniyle Ramazan ayında sağlık problemleri yaşanmaması için oruç tutacak olan kişileri uyardı.

Ramazan ayında dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken ve ay boyunca dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Diyetisyen Tuğba Özkan Özaltun, bazı vatandaşların bu ayda çeşitli sağlık sorunları yaşayabileceğini aktardı. Ramazan ayında doğru beslenmenin önemini dile getiren Özaltun, “Vücut direncinin düşmemesi ve buna bağlı olarak sağlığın bozulmaması için Ramazan ayında beslenmenin önemi daha da artıyor. Ramazan’da uzun süren açlığın ardından birden yemeğe yönelmek mide ve bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkilerken, tansiyon ve kan şekerinin artmasına, metabolizmanın dengesinin bozulmasına yol açıyor. Uzun saatler aç ve susuz kalmak, hatalı beslenmek ve vücudu yormak özellikle kalp hastaları için de büyük bir risk oluşturuyor. Ramazan’da sağlık açısından kötü sonuçlarla karşılaşmak istenilmiyorsa sağlıklı ve dengeli beslenmek son derece önemlidir. Kilo problemi olan çoğu kişi Ramazan ayını diyet dönemi olarak görerek, uzun süre açlıkla kilo verebileceklerini düşünüyor. Ancak durum sanıldığı gibi değil. Günlük öğün sayısındaki azalma nedeniyle bu dönem metabolizma hızı düşüyor.  Uzun süre yaşanan açlığın ardından iftarla beraber ani tüketilen yemekler de hızla kan şekerinin yükselmesine ve insülin salınımını artırıyor. Artan insülin ise vücut yağ depolarının artmasına sebep oluyor. Dolayısıyla aslında Ramazan’da kilo vermek oldukça zorlaşıyor. Fakat metabolizmayı sahur ve iftarda seçilecek doğru menülerle hızlandırmak mümkün” dedi. Oruç tutan kişiler tarafından bu ayda yapılan en önemli yanlışlardan birinin de uykunun bölünmemesi için sahura kalkmamak olduğunu belirten Tuğba Özkan Özaltun, “Yemek yeyip yatmak ya da uyanıp sadece su içmek günlük enerji ihtiyacının karşılanması açısından yeterli olmaz. Bu nedenle öncelikle mutlaka sahura kalkılmalı ve sahurda çok ağır olmayan fakat aynı zamanda tok tutan besinler tüketilmelidir. Sahurda bol su içilmeli ve uykuyu bölecek ağır besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır” ifadelerini kullandı.
  Ramazan ayının ilk günleri, vücudun yeni bir beslenme düzenine alışabilmesi için zorlanmalarla geçtiğini ve bu nedenle ilk günler hem hızlı hem de aşırı yemekten özellikle kaçınılması gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Özaltun, “İftarda bir  kase çorba içmek ardından bol yeşillikli salata birdenbire ağır yemekler yenilerek vücuda yüklenilmesine de engel olacaktır. Salatadan sonra zeytinyağlı bir yemek ya da ızgara yenilebilir. Kızartma ya da baharatlı yiyecekler ise hem çok susatacağı hem de mide rahatsızlıklarına neden olacağı için çok fazla tercih edilmemelidir. İftarda besinlerin yavaş yenmesine ve iyi çiğnenmesine dikkat edilmelidir. Yemek sırasında asitli içeceklerden uzak durulmalı, bol su içilmelidir. Tatlı tercihi de sütlü tatlılardan yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
  Diyetisyen Özaltun, Ramazan’ı kilo almadan ve sağlıklı bir şekilde bitirmek için yürüyüşün ihmal edilmemesi gerektiğini de belirterek, “İftardan 1,5 saat sonra yapacağınız tempolu yürüyüş, metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyeceği gibi formda ve sağlıklı kalmanızı da sağlayacaktır” diye konuştu.
Devamı

Bakan Yardımcıları Anka’yı Ziyaret Etti

Gaziantep Özel Anka Hastanesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarının sağlık sponsorluğunu üstlendi.
Gaziantep Özel Anka Hastanesi, istenmeyen kazalara ve karşılaşılabilecek sağlık sorunlarına karşı fuar alanında ambulans ve sağlık görevlilerini hazır bekletti. Diğer yandan, fuarda açılan stant ile hastanenin sağlık görevlileri ziyaretçilere ücretsiz sağlık hizmeti verdi. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği stantta, ziyaretçilerin kan şekeri ve tansiyon ölçümü ücretsiz olarak yapılırken, fuarda rahatsızlanan birçok konuğa anında müdahale edildi. Sağlık durumu iyi olmayanlar hastaneye ait ambulansla Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne sevk edildi.
Bakan Yardımcıları Anka’nın standını ziyaret etti
39’u 14 ülkeden olmak üzere toplam 203 firmanın yer aldığı fuarda, Özel Gaziantep Anka Hastanesinin standı gözde stantlar arasında yer aldı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilere Özel Gaziantep Anka Hastanesinde verilen sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi verildi. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de standı ziyaret ederek verilen hizmetler hakkında bilgi alırken
GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ve Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer de fuar süresince verilecek hizmetlerden dolayı Gaziantep Özel Anka Hastanesi yetkililerine teşekkür etti. Gaziantep Özel Anka Hastanesi, 27-30 Nisan tarihleri arasında açık olacak olan fuarda, 4 gün boyunca katılımcılara ücretsiz sağlık hizmeti verecek.

Devamı

Hokey’in Sultanları Domotex’te

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’nde kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarını ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Spor Kulübü kadın ve erkek hokey takımları Gaziantepli halıcıların büyük ilgisini gördü.

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’nde kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarını ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Spor Kulübü kadın ve erkek hokey takımları Gaziantepli halıcıların büyük ilgisini gördü. Avrupa Şampiyonu her iki takım sporcularıyla sohbet eden halıcılar takımlara gerekli desteği vereceklerini ifade etti.

THF 2018-2019 Türkiye Süper Ligi maçlarına katılmak üzere Osmaniye’ye hareket etmezden önce Gaziantep Polisgücü Spor kadın ve erkek hokey takımları Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarında firmaların stantlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Anka Hastanesi standını da ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Hokey Takımları forma sponsorluğunu üstlenen Anka Hastanesi yetkililerine teşekkür ettiler. Fuar ziyaretçilerinin büyük ilgisini çeken kadın ve erkek takımları firma stantlarında da incelemeler yaparak firma yetkilileriyle karşılıklı sohbet etti. Ziyaretlerin tamamlanmasının ardından Osmaniye’de oynanacak olan THF 2018-2019 Türkiye Süper Ligi maçlarına katılmak üzere Osmaniye’ye hareket ettiler.

 

Gaziantep Polisgücü kadın ve erkek takımları süper liginin namağlup takımları

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarını ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Spor hokey takımlarının 27 Nisan 4 Mayıs tarihleri arasında Osmaniye’de oynanacak olan THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi ikinci etap maçlarında başarılı olacaklarına inandığını ifade eden Kulüp Başkanı Mehmet Kaplan “Takımlarımızla birlikte bugün Domotex’i ziyaret ettik. Önümüzde öncelikle halen devam eden THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi var. Birinci etabını her iki takımımızda lider tamamladı. İkinci etap için Osmaniye’ye gidiyoruz. Dileğimiz her iki takımımızın da 4 Mayıs’ta Türkiye Şampiyonluk kupalarını Gaziantep’e getirmek. Bu takım Gazianteplilerin takımı. Bu takımlarda top koşturan sporcularımız bu kentin evlatları. Kulübümüz hokeyin gelişmesi için özellikle alt yapıda önemli adımlar atıyor ve yüzlerce çocuğun sporla tanışmasını sağlıyor. Türkiye Süper Liginin ardından Haziran ayının ilk haftası oynanacak olan iki ayrı Avrupa Açık Alan Şampiyon Kulüpler Şampiyonası var. Erkek takımımız Gaziantep’in ev sahipliğinde Alanya’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonasında, kadın takımımız da Ukrayna’nın Kiev kentinde oynanacak olan Avrupa Açık Alan Şampiyon Kulüpler Şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecek. Bu yöndeki hazırlıklarımız da sürüyor” dedi.

 

Polisgücü kadın ve erkek takımları Türkiye süper ligin namağlup liderleri

THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi birinci etabını namağlup unvanla lider tamamlayan Gaziantep Polisgücü kadın ve erkek hokey takımları ilk etabın Gaziantep’te yapılmasının ardından mevcut tesisin fiziki koşullarının yetersizliği nedeniyle Osmaniye’ye alınan ikinci etap maçlarına katılmak için Osmaniye’ye hareket ettiler. 27 Nisan- 4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi ikinci etabından her iki takımın şampiyon olması bekleniyor. Ligin en güçlü ekiplerine sahip olan Gaziantep Polisgücü Sporu Haziran 2019’un başlarında iki ayrı Avrupa Şampiyonası bekliyor. Takımların Avrupa Şampiyonası içinde çalışmalarını yürüttüğü açıklanırken Türkiye kupalarını 4 Mayıs’ta Gaziantep’e getirmek için mücadele ettikleri de açıklandı.

Devamı

Suda Doğum Bebek İçin Hiçbir Risk Taşımamaktadır

Sağlık Bakanlığı’nın, normal doğum oranını artırmak amacıyla teşvik ettiği sudadoğum yöntemi Gaziantep Özel Anka Hastanesi’nde 5 yıldızlı otel konforundakihastane odasında uygulanıyor.

Gaziantep Özel Anka Hastanesi anne adaylarına 5 yıldızlı otel konforunda sudadoğum imkanı sunuyor. Normal doğuma teşvik amacıyla başlatılan suda doğum,özellikle doğumun daha ağrısız ve kolay gerçekleşmesini sağlıyor.Avrupa ülkelerinde 1800’li yılların başından beri kullanılan bu yöntemin Türkiye’de deson yıllarda yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Gaziantep Özel Anka HastanesiKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Dokuzoğlu Tanın şu bilgileriverdi:” Suda doğum herhangi bir müdahale olmadan suyun içinde gerçekleşen doğumdur.Suda doğum aşamaları normal doğum aşamalarından farksızdır. Su, çok sancılıgeçen doğum sürecini kısaltmakta ve kolaylaştırmaktadır. Suda doğum, 35-37derecede olan bir havuz ya da küvette uzman doktorlar ve ebeler eşliğinde takibiyapılan alternatif doğum yöntemlerinden biridir. Doğum sırasında sıcak suyungevşetici etkisinden yararlanılmaktadır. Sıcak su, doğal sancılanma sürecinibaşlatmaya yardımcı olur. Suyun rahatlatıcı etkisi nedeniyle doğum büyük ölçüdeanne tarafından gerçekleştirilir ve anneye herhangi bir ilaç, ağrı kesici veya sunisancı verilmez. Rahatlamış vücut, kaslar ve psikoloji sonucu kendini güvendehisseden anne doğumu da daha kısa sürede gerçekleştirir. Heyecan nedeniyledoğum sırasında çoğu zaman görülen yüksek tansiyon da yine su nedeniyle normalsınırlarda seyreder. Diğer yandan sıcak su ile anne karnındaki bebeğe oksijen dahafazla ulaşır. Yani her şey normal gittiği zaman suda doğum, anne ve bebek için enkonforlu olan yöntemdir.”Suda doğumun bebek için hiçbir risk taşımadığını belirten Op. Dr. Tanın, “En çokmerak edilen “Bebek su yutar mı, iltihap kapar mı?” soruları. Her hasta için özel kılıfkullanıldığından, su ve malzemeler temiz olduğundan enfeksiyon riski normaldoğumdakinden daha fazla değil. Bebek anne karnında zaten su içinde. Bebek suyuniçinde olduğu birkaç saniye içinde, oksijeni kordondaki anne kanı aracılığı ile alıyor.Bebeğin başı, sudan çıktığı zaman nefes alma refleksi hareke geçiyor, böylecebebek nefes alıp ilk olarak annenin sesini duyuyor. Suda doğumdan sonra anne vebebek teması daha rahat oluyor.” dedi.Suda doğumu özellikle düşük riskli gebeler için önerdiğini söyleyen Gaziantep ÖzelAnka Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin DokuzoğluTanın, “Kanaması, erken doğum ihtimali olan, şeker, astım ve yüksek tansiyonhastası olan gebeler için suda doğum riskli olur. Bu nedenle suda doğum yapmakisteyen kişilerin mutlaka önceden doktoru ile iletişim kurması gerekiyor. Suda doğumyöntemi mutlaka işin uzmanı kişiler kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü bu yöntem içinde çeşitli egzersizler var ve bu her gebe için farklılık gösterir.” diye konuştu.

Devamı

Anka Hastanesi Standında Uyku Bozukluklarına Dikkat Çekildi

Gaziantep Özel Anka Hastanesi tarafından uyku bozukluklarına dikkat çekmek için açılan stant yoğun ilgi gördü.

Gaziantep Özel Anka Hastanesi tarafından M1 Gaziantep Alışveriş Merkezi’nde stant açıldı. Uyku bozukluklarına dikkat çekmek için açılan standa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Standı ziyaret edenlere, alanında uzman sağlık personelleri tarafından uyku bozuklukları anlatıldı. Uyku bozukluklarının, uyku laboratuvarında yapılanın testlerle belirlenerek tedavi edilebildiğine dikkat çeken sağlık personelleri ziyaretçilere uyku hastalıklarının belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda bilgiler ve broşürler verdi.

Özel Gaziantep Anka Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin ikidağ, günlük aktivite ve sosyal yaşantıyı bozan uyku problemlerinin tedavi edilmediği takdirde, yaşam kalitesini ve süresini düşüren önemli hastalıklara zemin hazırladığını dile getirerek, ”Yeterli ve düzenli uyku, ruh ve beden sağlığı için çok önemli. Yeteri kadar uyumama ya da uyku düzenindeki bozukluklar; beyin fonksiyonlarından bağışıklık sistemine, kalp sağlığından kan şekeri düzeyine kadar vücudu her açıdan olumsuz etkiliyor. “dedi

Anka’daki uyku laboratuvarı uyku problemi olan hastalara hizmet veriyor

Uzman Dr. Belgin ikidağ, Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne uyku rahatsızlığı şikayeti ile başvuran hastaların önce şikayetlerine göre tetkikler yapılarak ayrıntılı olarak değerlendirildiğini poliklinik takibinin ardından tam teşhis için uyku laboratuvarına alındığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Uyku laboratuvarında hastaya uykuya dalmadan önce beyin dalgaları, kalp hızı ve kas aktivasyonunun takibi için elektrotlar; nefes alışverişini, horlamasını, kan oksijen seviyesi ile nabzını takip etmek için cihazlar takıyoruz. Daha sonra herhangi bir ilaç vermeden hastanın kendini rahat hissederek, uykuya dalmasını sağlıyoruz. Vücuda bağlanan elektrotlarda hiçbir şekilde elektrik akımı yok, tersine hastanın vücudundaki doğal elektrik, gelişmiş cihazlarla kayıt ediliyor. Uyku testi, hastalığın tespiti ve tedavisi sürecinde en önemli aşama. Uyku testini yaptırabilmek için hastaların bir gece uyku odasında kalmaları gerekiyor. ‘Polisomnografi’ denilen uyku testi beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyelerinin ölçümü esasına dayanıyor. Yani bu test ile tüm gece boyunca beyin aktivitesi ve solunumsal olayları kaydediliyor. Test sırasında vücuttan alınan sinyallerle uyku süresince solunumun ne kadar süre ile durduğuna, durduğunda oksijen değerlerinin ve kalp hızının nasıl etkilendiği ve derin uykuya dalınıp dalınmadığı gibi parametrelere bakılıyor. Hasta ertesi gün, günlük hayatına devam edebiliyor.”

Devamı
For Appointment: 0342 329 27 27E-Appointment & E-Conclusion
+ +