Bizden Haberler / News

İyot Eksikliği bir çok hastalığa neden oluyor

Gaziantep Özel Anka Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof.

Dr. Zeynel Beyhan, iyot eksikliğinin birçok hastalığa neden olduğunu söyledi.

Dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer alan iyot yetersizliğinin anne karnından itibaren yaşamın tüm dönemlerinde ciddi sorunlara zemin hazırladığını belirten Özel Anka Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeynel Beyhan hastalık ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

İyot eksikliğinin önemli rahatsızlıklara zemin hazırladığını anımsatan Prof. Dr. Zeynel Beyhan, “İyot, normal büyüme, vücudumuzun gelişmesi, beyin ve sinir sistemimizin çalışması, vücut ısımızın sürmesini sağlayan tiroid bezi hormonlarının yapımı için gerekli olan çok önemli mineraldir. Tiroid hormonu üretmek en önemli görevi olan iyot, bunun yanı sıra metabolizmanın zararlı etkenlerden korunması, çocuklarının beyin gelişimi, vücuttaki kalsiyum ve fosfor alımına destek olması gibi yararlar sağlamaktadır. Vücudumuz için bu kadar önemli olan iyot, yeteri kadar alınmadığında ise çeşitli hastalıklar baş gösterir. İyot eksikliği guatr hastalığına, gebelerde düşüğe, gebe kalmakta güçlük çekmeye, erken doğuma, çocuklarda zeka geriliğine, sağırlığa, şaşılığa, doğuştan anomaliler ve daha birçok hastalığa sebep olur” dedi.

İyot eksikliğinin erken evrede belirti vermediğini de dile getiren Prof. Dr. Beyhan, hipotiroidiye yol açtıktan sonraki iyot eksikliği belirtilerinin, regl düzensizliği, halsizlik, saç ve tırnaklarda kırılma, cilt kuruluğu, kabızlık, soğuğa karşı hassasiyet, çabuk kilo alma ve verememe, depresyon, duygu durumunda düzensizlikler, kalp ve akciğer sorunları, konsantrasyon bozuklukları olduğunu söyledi. Vücudun iyot üretmediğini, bu yüzden gerekli olan iyotun iyotlu tuz, iyot bakımından zengin toprakta yetişmiş gıdalardan ve deniz ürünlerinden alınması gerektiğini belirten Beyhan, iyot yetersizliği ve iyotla ilişkili hastalıkları önlemenin en kolay yolunun bu olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Beyhan ıspanak, pazı, kabak, sarımsak ve kuru fasulyenin bol miktarda iyot içerdiğini, lahana, karnabahar, brüksel lahanası, şalgam, turp gibi içinde guatrojenler denen antitroit bileşikleri olan sebzelerin ise iyot yetersizliğine neden olabileceğini söyleyerek, bu besinlerin dengeli tüketilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Herkesin günlük alması gereken bir iyot miktarı bulunduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Beyhan, bu miktarın çocuklarda 90-120 mikrogram, yetişkinlerde 150 mikrogram, hamile veya emziren kadınlarda ise yaklaşık 250 mikrogram olduğunu ifade etti.

Devamı

Aşırı terlemeye botoks ile çözüm

Terlemenin vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik fonksiyonlardan biri olduğunu dile getiren Dr. Kerim Ünal, vücudun yapmış olduğu bu doğal eylemin aşırı şekilde görülmesinin ise sıkıntı oluşturduğunu belirtti. Op. Dr. Ünal, “Fizyolojik terleme ihtiyacı dışında gelişen ve günlük hayatımızı önemli ölçüde etkileyen aşırı terleme durumuna ‘hiperhidroz’ adı verilir. Bu duruma ter bezlerinin aşırı çalışması neden olur. Aşırı terleme cildi tahriş edip, mantar ve enfeksiyonlara neden olabilirken kişinin görüntüsünü, ikili ilişkilerini de olumsuz yönde etkiler” dedi. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen aşırı terlemenin botoks ile tedavi edilebilir bir durum olduğunu belirten Op. Dr. Kerim Ünal, “Botoks ile aşırı terlemenin önüne geçilebilmektedir. Bu tedavi yöntemini özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemeleri için uyguluyoruz. Uygulanan bölgede tek seans ile terleme tamamen gideriliyor. Bu yöntemde ince iğneler yardımıyla derinin altına botoks uyguluyoruz. İşlem yaklaşık 10 dakika sürüyor. Herhangi bir anestezi gerektirmeyen tedavinin yan etkisi de bulunmuyor. Tedavinin hemen ardından terleme azalmaya başlıyor bir hafta sonra ise terleme duruyor. Botoks uygulaması sonrasında uygulama yapılan bölgede aşırı terleme engelleneceğinden ter kokusu da ortadan kalkıyor. Kişiye göre değişmekle birlikte 6 ay kalıcılığı sürüyor” ifadelerini kullandı.

Ağrısız ve konforlu bu yöntem ile kişinin işlem sonrası normal hayatına devam edebildiğini söyleyen Ünal, kışın aşırı terleme azaldığı için botoks tedavisinin bahar ve yaz aylarında yapılmasının daha uygun olduğunu ve işlemden hemen sonra deniz ya da havuza girilmesinin bir sıkıntı oluşturmayacağını da ifade etti.

Devamı

225 kiloluk hastaya Anka’da Obezite Cerrahisi

225 kilo ağırlığa ulaşan ve kilosu nedeniyle sağlığı bozulan 34 yaşındaki Hakan Korkmaz, Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde laparoskopik olarak gerçekleştirilen tüp mide olarak bilinen “Sleeve Gastrektomi” ameliyatı ile sağlığına kavuşmak için ilk adımı attı.

Gaziantep’te yaşayan ve 34 yaşında 225 kiloya ulaşan Hakan Korkmaz, sağlık sorunları da baş gösterince çözüm arayışına girdi. Yaptığı araştırmalar sonrası Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı obezite ameliyatlarını gören Korkmaz, vakit kaybetmeden hastane ile iletişime geçti. Yaptığı görüşme sonrası sağlığına kavuşmak için hastaneye gelen Korkmaz’a burada yapılan tetkiklerin ardından Metabolik Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Yağcı tarafından Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatı yapıldı.

Laparoskopik olarak gerçekleştirilen başarılı operasyon sonrası hem sağlığına hem de ideal kiloya kavuşacağı için mutlu olduğunu söyleyen Korkmaz,” Çocukluğumdan bu yana aşırı kiloluydum ve kilo vermek için yaptığım diyetler sonuç vermedi. Servis şoförüyüm. Mesleğim nedeniyle çok fazla hareket etme imkanım da olmuyor. Bu nedenle de kilo almaya devam ettim. Kilolarım yüzünden zamanla sağlık sorunları baş göstermeye başladı. Göğsümde sıkışma oluyordu, nefes almakta güçlük çekiyordum. Kilolarım bacaklarıma aşırı bir yük bindiriyordu. Bu nedenle ayaklarım çok ağrıyordu. Hastanede yapılan tetkiklerde Hepatit B ve karaciğerimde yağlanma olduğu ortaya çıktı. Ayrıca şeker değerimin de 140 mg’ye çıktığını öğrendim. Hem fazla kilolarımdan hem de sağlık sorunlarımdan kurtulmak istedim. Bu nedenle uzun süre bu ameliyatın yapıldığı hastaneleri araştırdım. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde yapılan ameliyatları gördüm. Ameliyat olan insanlarla görüştüm. Herkes sonuçtan memnun olduğunu söyledi. Bu nedenle de burayı tercih ettim. İyi ki de bu kararı vermişim. Şimdiden kendimi iyi hissediyorum. Hedefim 70 kiloya ulaşmak. Bu ameliyatların sadece estetik amaçlı olduğu düşünülmesin. Obezite sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Diyet ve sporla zayıflayamayanlara sağlıkları için bu cerrahi yöntemi tavsiye ediyorum “dedi

Yapılan ameliyat ile ilgili bilgi veren Metabolik Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Yağcı, “Vücut Kitle İndeksi 75 olan hastamıza Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatını laparoskopik olarak uyguladık. Hastamızı ameliyattan 4 gün sonra taburcu ediyoruz. Ancak hastamız hastanemizden ayrılsa da takip etmeye devam edeceğiz. Onunla sürekli iletişim halinde olup, beslenmesi, kilosu ve sağlık durumunu öğreneceğiz. Hastamız beklenen kilo kaybının gerçekleşmesiyle obezite ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yandaş hastalıklardan kurtulacak. Böylelikle daha sağlıklı bir yaşam sürecek “diye konuştu.

Devamı

Ünlü Sunucu Anka’ya Hayran Kaldı

Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ni ziyaret eden ünlü sunucu ve Psikolog Yelda Başaran hastaneye hayran kaldı.

Ünlü sunucu ve Psikolog Yelda Başaran ile Gazişehir Kadın Taraftarlar Derneği Başkanı Mezine Sırakaya, Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ni ziyaret etti. Anka Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Genel Müdürü Uzman Dr. Av. Cengiz Bayram tarafından karşılanan Başaran ve Sırakaya hastaneyi gezerek hastanede verilen hizmetlerle ilgili detaylı bilgi aldı.

Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ni çok beğendiğini belirten Yelda Başaran, “Alt yapısı ve donanımı ile modern ve standartların üzerinde bir hastane olmuş. Gaziantep’e böyle bir yatırım yapılması çok önemli. İnsanlar eskiden sağlık hizmeti almak için genelde büyük şehirleri tercih ediyordu. Ancak bu durum zamanla farklılaştı. Bunda böyle modern hastanelerin olmasının rolü çok fazla. Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne sadece Türkiye’den değil, yurt dışından gelen hasta sayısı oldukça fazla. Gaziantepliler bu konuda çok şanslı. Gaziantep Özel Anka Hastanesi 5 yıldızlı otel konforunda. Allah kimseyi hasta etmesin ama böyle bir hastaneye her ilde kesinlikle ihtiyaç var” dedi.

Gaziantep Özel Anka Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Uzman Dr. Av. Cengiz Bayram ise, “Sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok ülkesinden sağlık sorunlarına çare arayan hastalar artık Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne geliyor ve sorunlarına çare bularak ülkelerine dönüyor. Hastanemizin kısa sürede uluslararası hastalara hizmet verebilecek seviyeye ulaşması bizleri hem mutlu ediyor hem gururlandırıyor. En büyük isteğimiz Gaziantep’i sağlık turizmi merkezi haline getirmek” ifadelerini kullandı.
Ünlü sunucu ve psikolog Başaran ve Gazişehir Kadın Taraftarlar Derneği Başkanı Sırakaya aynı zamanda sokak hayvanlarının tedavisi ve bakımını ücretsiz olarak gerçekleştiren Canlı Hayatını İyileştirme Derneği’nin kurucusu olan Dr. Av. Cengiz Bayram’ı sokak hayvanlarının korunması konusunda gösterdikleri hassasiyet ve çaba nedeniyle de takdir etti.

 

Devamı

Kavurucu Sıcaklar Beyin Kanaması Riskini Artırıyor

Tüm Türkiye’de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havanın beyin kanaması riskini artırdığını vurgulayan Özel Gaziantep Anka Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Karasu, özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması gerektiği konusunda uyardı.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının özellikle hipertansiyon ve diyabet hastaları için beyin kanaması riskini artırdığını söyleyen Özel Gaziantep Anka Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Karasu, bu hastaların özellikle öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaları, uzun süre sıcakta kalmamaları ve sıcakta fazla efor sarf etmemeleri gerektiğini dile getirdi. Op. Dr. Karasu beyin kanaması ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Beyin damarlarının bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesi beyin kanamasına neden olmaktadır. Genellikle kazalar ve travma sonucu oluşan beyin kanaması, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı yaz dönemlerinde yüksek tansiyona bağlı olarak da görülebiliyor. Beyin kanamasının belirtileri şiddetine ve kanamaya bağlı olarak farklılık gösteriyor.”
Gaziantep Özel Anka Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Karasu, dikkate alınmadığı zaman hasta üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilecek olan beyin kanamasının belirtilerini şöyle sıraladı:
Beyin kanaması sonrası en sık görülen şikayetler ani ve şiddetli baş ağrısıdır. Bu nedenle baş ağrıları mutlaka önemsenmelidir. Bunun yanı sıra kusma, uyuşukluk, vücudun herhangi bir yerini hareket ettirememe felç, kusma, bilinç kaybı, konuşmada bozukluk, uykuya eğilim, epilepsi krizi, gibi şikayetler de baş gösterebilir. Beyin kanaması geçiren kişi fazla hareket ettirilmeden kısa sürede sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Çünkü bazen dakikalar içinde yapılacak bir müdahale ile hastanın hayatı kurtulabilmekte veya sakatlıklar önlenebilmektedir.”
Beyin kanaması riskinin alınabilecek birtakım önlemlerle önlenebileceğini belirten Op. Dr. Hüseyin Karasu, “Güneş altında uzun süre kalmamaya özen gösterin. Mutlaka çıkmak zorundaysanız şapka takmaya dikkat edin. Tansiyonunuzu kontrol altında tutun. Doktor kontrolünde kullandığınız bir ilacınız varsa ihmal etmeyin. Beslenme düzenine dikkat edin ve ideal kilonuzu koruyun. Fast food tarzı gıdalar yerine sağlıklı gıdalar tüketin. Aşırı sıcaklarda bol bol su tüketin. Tuzu mümkün olduğunca sofranızdan uzak tutun. Ağır sporlardan kaçının. Şiddetli baş ağrısı hissettiğinizde vakit kaybetmeden tam teşekküllü bir hastaneye başvurun” diye konuştu.

Devamı

Ramazanda Dengeli Beslenmek Önemli

Ramazan ayına sayılı günler kala Gaziantep Özel Anka Hastanesi Diyetisyeni Tuğba Özkan Özaltun, değişen beslenme düzeni nedeniyle Ramazan ayında sağlık problemleri yaşanmaması için oruç tutacak olan kişileri uyardı.

Ramazan ayında dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken ve ay boyunca dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Diyetisyen Tuğba Özkan Özaltun, bazı vatandaşların bu ayda çeşitli sağlık sorunları yaşayabileceğini aktardı. Ramazan ayında doğru beslenmenin önemini dile getiren Özaltun, “Vücut direncinin düşmemesi ve buna bağlı olarak sağlığın bozulmaması için Ramazan ayında beslenmenin önemi daha da artıyor. Ramazan’da uzun süren açlığın ardından birden yemeğe yönelmek mide ve bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkilerken, tansiyon ve kan şekerinin artmasına, metabolizmanın dengesinin bozulmasına yol açıyor. Uzun saatler aç ve susuz kalmak, hatalı beslenmek ve vücudu yormak özellikle kalp hastaları için de büyük bir risk oluşturuyor. Ramazan’da sağlık açısından kötü sonuçlarla karşılaşmak istenilmiyorsa sağlıklı ve dengeli beslenmek son derece önemlidir. Kilo problemi olan çoğu kişi Ramazan ayını diyet dönemi olarak görerek, uzun süre açlıkla kilo verebileceklerini düşünüyor. Ancak durum sanıldığı gibi değil. Günlük öğün sayısındaki azalma nedeniyle bu dönem metabolizma hızı düşüyor.  Uzun süre yaşanan açlığın ardından iftarla beraber ani tüketilen yemekler de hızla kan şekerinin yükselmesine ve insülin salınımını artırıyor. Artan insülin ise vücut yağ depolarının artmasına sebep oluyor. Dolayısıyla aslında Ramazan’da kilo vermek oldukça zorlaşıyor. Fakat metabolizmayı sahur ve iftarda seçilecek doğru menülerle hızlandırmak mümkün” dedi. Oruç tutan kişiler tarafından bu ayda yapılan en önemli yanlışlardan birinin de uykunun bölünmemesi için sahura kalkmamak olduğunu belirten Tuğba Özkan Özaltun, “Yemek yeyip yatmak ya da uyanıp sadece su içmek günlük enerji ihtiyacının karşılanması açısından yeterli olmaz. Bu nedenle öncelikle mutlaka sahura kalkılmalı ve sahurda çok ağır olmayan fakat aynı zamanda tok tutan besinler tüketilmelidir. Sahurda bol su içilmeli ve uykuyu bölecek ağır besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır” ifadelerini kullandı.
  Ramazan ayının ilk günleri, vücudun yeni bir beslenme düzenine alışabilmesi için zorlanmalarla geçtiğini ve bu nedenle ilk günler hem hızlı hem de aşırı yemekten özellikle kaçınılması gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Özaltun, “İftarda bir  kase çorba içmek ardından bol yeşillikli salata birdenbire ağır yemekler yenilerek vücuda yüklenilmesine de engel olacaktır. Salatadan sonra zeytinyağlı bir yemek ya da ızgara yenilebilir. Kızartma ya da baharatlı yiyecekler ise hem çok susatacağı hem de mide rahatsızlıklarına neden olacağı için çok fazla tercih edilmemelidir. İftarda besinlerin yavaş yenmesine ve iyi çiğnenmesine dikkat edilmelidir. Yemek sırasında asitli içeceklerden uzak durulmalı, bol su içilmelidir. Tatlı tercihi de sütlü tatlılardan yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
  Diyetisyen Özaltun, Ramazan’ı kilo almadan ve sağlıklı bir şekilde bitirmek için yürüyüşün ihmal edilmemesi gerektiğini de belirterek, “İftardan 1,5 saat sonra yapacağınız tempolu yürüyüş, metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyeceği gibi formda ve sağlıklı kalmanızı da sağlayacaktır” diye konuştu.
Devamı

Bakan Yardımcıları Anka’yı Ziyaret Etti

Gaziantep Özel Anka Hastanesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarının sağlık sponsorluğunu üstlendi.
Gaziantep Özel Anka Hastanesi, istenmeyen kazalara ve karşılaşılabilecek sağlık sorunlarına karşı fuar alanında ambulans ve sağlık görevlilerini hazır bekletti. Diğer yandan, fuarda açılan stant ile hastanenin sağlık görevlileri ziyaretçilere ücretsiz sağlık hizmeti verdi. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği stantta, ziyaretçilerin kan şekeri ve tansiyon ölçümü ücretsiz olarak yapılırken, fuarda rahatsızlanan birçok konuğa anında müdahale edildi. Sağlık durumu iyi olmayanlar hastaneye ait ambulansla Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne sevk edildi.
Bakan Yardımcıları Anka’nın standını ziyaret etti
39’u 14 ülkeden olmak üzere toplam 203 firmanın yer aldığı fuarda, Özel Gaziantep Anka Hastanesinin standı gözde stantlar arasında yer aldı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilere Özel Gaziantep Anka Hastanesinde verilen sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi verildi. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de standı ziyaret ederek verilen hizmetler hakkında bilgi alırken
GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ve Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer de fuar süresince verilecek hizmetlerden dolayı Gaziantep Özel Anka Hastanesi yetkililerine teşekkür etti. Gaziantep Özel Anka Hastanesi, 27-30 Nisan tarihleri arasında açık olacak olan fuarda, 4 gün boyunca katılımcılara ücretsiz sağlık hizmeti verecek.

Devamı

Hokey’in Sultanları Domotex’te

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’nde kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarını ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Spor Kulübü kadın ve erkek hokey takımları Gaziantepli halıcıların büyük ilgisini gördü.

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’nde kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarını ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Spor Kulübü kadın ve erkek hokey takımları Gaziantepli halıcıların büyük ilgisini gördü. Avrupa Şampiyonu her iki takım sporcularıyla sohbet eden halıcılar takımlara gerekli desteği vereceklerini ifade etti.

THF 2018-2019 Türkiye Süper Ligi maçlarına katılmak üzere Osmaniye’ye hareket etmezden önce Gaziantep Polisgücü Spor kadın ve erkek hokey takımları Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de kapılarını açan Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarında firmaların stantlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Anka Hastanesi standını da ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Hokey Takımları forma sponsorluğunu üstlenen Anka Hastanesi yetkililerine teşekkür ettiler. Fuar ziyaretçilerinin büyük ilgisini çeken kadın ve erkek takımları firma stantlarında da incelemeler yaparak firma yetkilileriyle karşılıklı sohbet etti. Ziyaretlerin tamamlanmasının ardından Osmaniye’de oynanacak olan THF 2018-2019 Türkiye Süper Ligi maçlarına katılmak üzere Osmaniye’ye hareket ettiler.

Gaziantep Polisgücü kadın ve erkek takımları süper liginin namağlup takımları

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de Domotex Türkiye 2019 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarını ziyaret eden Gaziantep Polisgücü Spor hokey takımlarının 27 Nisan 4 Mayıs tarihleri arasında Osmaniye’de oynanacak olan THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi ikinci etap maçlarında başarılı olacaklarına inandığını ifade eden Kulüp Başkanı Mehmet Kaplan “Takımlarımızla birlikte bugün Domotex’i ziyaret ettik. Önümüzde öncelikle halen devam eden THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi var. Birinci etabını her iki takımımızda lider tamamladı. İkinci etap için Osmaniye’ye gidiyoruz. Dileğimiz her iki takımımızın da 4 Mayıs’ta Türkiye Şampiyonluk kupalarını Gaziantep’e getirmek. Bu takım Gazianteplilerin takımı. Bu takımlarda top koşturan sporcularımız bu kentin evlatları. Kulübümüz hokeyin gelişmesi için özellikle alt yapıda önemli adımlar atıyor ve yüzlerce çocuğun sporla tanışmasını sağlıyor. Türkiye Süper Liginin ardından Haziran ayının ilk haftası oynanacak olan iki ayrı Avrupa Açık Alan Şampiyon Kulüpler Şampiyonası var. Erkek takımımız Gaziantep’in ev sahipliğinde Alanya’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonasında, kadın takımımız da Ukrayna’nın Kiev kentinde oynanacak olan Avrupa Açık Alan Şampiyon Kulüpler Şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecek. Bu yöndeki hazırlıklarımız da sürüyor” dedi.

Polisgücü kadın ve erkek takımları Türkiye süper ligin namağlup liderleri

THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi birinci etabını namağlup unvanla lider tamamlayan Gaziantep Polisgücü kadın ve erkek hokey takımları ilk etabın Gaziantep’te yapılmasının ardından mevcut tesisin fiziki koşullarının yetersizliği nedeniyle Osmaniye’ye alınan ikinci etap maçlarına katılmak için Osmaniye’ye hareket ettiler. 27 Nisan- 4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan THF 2018-2019 Türkiye Açık Alan Hokey Süper Ligi ikinci etabından her iki takımın şampiyon olması bekleniyor. Ligin en güçlü ekiplerine sahip olan Gaziantep Polisgücü Sporu Haziran 2019’un başlarında iki ayrı Avrupa Şampiyonası bekliyor. Takımların Avrupa Şampiyonası içinde çalışmalarını yürüttüğü açıklanırken Türkiye kupalarını 4 Mayıs’ta Gaziantep’e getirmek için mücadele ettikleri de açıklandı.

Devamı

Suda Doğum Bebek İçin Hiçbir Risk Taşımamaktadır

Sağlık Bakanlığı’nın, normal doğum oranını artırmak amacıyla teşvik ettiği sudadoğum yöntemi Gaziantep Özel Anka Hastanesi’nde 5 yıldızlı otel konforundakihastane odasında uygulanıyor.

Gaziantep Özel Anka Hastanesi anne adaylarına 5 yıldızlı otel konforunda sudadoğum imkanı sunuyor. Normal doğuma teşvik amacıyla başlatılan suda doğum,özellikle doğumun daha ağrısız ve kolay gerçekleşmesini sağlıyor.Avrupa ülkelerinde 1800’li yılların başından beri kullanılan bu yöntemin Türkiye’de deson yıllarda yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Gaziantep Özel Anka HastanesiKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Dokuzoğlu Tanın şu bilgileriverdi:” Suda doğum herhangi bir müdahale olmadan suyun içinde gerçekleşen doğumdur.Suda doğum aşamaları normal doğum aşamalarından farksızdır. Su, çok sancılıgeçen doğum sürecini kısaltmakta ve kolaylaştırmaktadır. Suda doğum, 35-37derecede olan bir havuz ya da küvette uzman doktorlar ve ebeler eşliğinde takibiyapılan alternatif doğum yöntemlerinden biridir. Doğum sırasında sıcak suyungevşetici etkisinden yararlanılmaktadır. Sıcak su, doğal sancılanma sürecinibaşlatmaya yardımcı olur. Suyun rahatlatıcı etkisi nedeniyle doğum büyük ölçüdeanne tarafından gerçekleştirilir ve anneye herhangi bir ilaç, ağrı kesici veya sunisancı verilmez. Rahatlamış vücut, kaslar ve psikoloji sonucu kendini güvendehisseden anne doğumu da daha kısa sürede gerçekleştirir. Heyecan nedeniyledoğum sırasında çoğu zaman görülen yüksek tansiyon da yine su nedeniyle normalsınırlarda seyreder. Diğer yandan sıcak su ile anne karnındaki bebeğe oksijen dahafazla ulaşır. Yani her şey normal gittiği zaman suda doğum, anne ve bebek için enkonforlu olan yöntemdir.”Suda doğumun bebek için hiçbir risk taşımadığını belirten Op. Dr. Tanın, “En çokmerak edilen “Bebek su yutar mı, iltihap kapar mı?” soruları. Her hasta için özel kılıfkullanıldığından, su ve malzemeler temiz olduğundan enfeksiyon riski normaldoğumdakinden daha fazla değil. Bebek anne karnında zaten su içinde. Bebek suyuniçinde olduğu birkaç saniye içinde, oksijeni kordondaki anne kanı aracılığı ile alıyor.Bebeğin başı, sudan çıktığı zaman nefes alma refleksi hareke geçiyor, böylecebebek nefes alıp ilk olarak annenin sesini duyuyor. Suda doğumdan sonra anne vebebek teması daha rahat oluyor.” dedi.Suda doğumu özellikle düşük riskli gebeler için önerdiğini söyleyen Gaziantep ÖzelAnka Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin DokuzoğluTanın, “Kanaması, erken doğum ihtimali olan, şeker, astım ve yüksek tansiyonhastası olan gebeler için suda doğum riskli olur. Bu nedenle suda doğum yapmakisteyen kişilerin mutlaka önceden doktoru ile iletişim kurması gerekiyor. Suda doğumyöntemi mutlaka işin uzmanı kişiler kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü bu yöntem içinde çeşitli egzersizler var ve bu her gebe için farklılık gösterir.” diye konuştu.

Devamı

Anka Hastanesi Standında Uyku Bozukluklarına Dikkat Çekildi

Gaziantep Özel Anka Hastanesi tarafından uyku bozukluklarına dikkat çekmek için açılan stant yoğun ilgi gördü.

Gaziantep Özel Anka Hastanesi tarafından M1 Gaziantep Alışveriş Merkezi’nde stant açıldı. Uyku bozukluklarına dikkat çekmek için açılan standa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Standı ziyaret edenlere, alanında uzman sağlık personelleri tarafından uyku bozuklukları anlatıldı. Uyku bozukluklarının, uyku laboratuvarında yapılanın testlerle belirlenerek tedavi edilebildiğine dikkat çeken sağlık personelleri ziyaretçilere uyku hastalıklarının belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda bilgiler ve broşürler verdi.

Özel Gaziantep Anka Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin ikidağ, günlük aktivite ve sosyal yaşantıyı bozan uyku problemlerinin tedavi edilmediği takdirde, yaşam kalitesini ve süresini düşüren önemli hastalıklara zemin hazırladığını dile getirerek, ”Yeterli ve düzenli uyku, ruh ve beden sağlığı için çok önemli. Yeteri kadar uyumama ya da uyku düzenindeki bozukluklar; beyin fonksiyonlarından bağışıklık sistemine, kalp sağlığından kan şekeri düzeyine kadar vücudu her açıdan olumsuz etkiliyor. “dedi

Anka’daki uyku laboratuvarı uyku problemi olan hastalara hizmet veriyor

Uzman Dr. Belgin ikidağ, Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne uyku rahatsızlığı şikayeti ile başvuran hastaların önce şikayetlerine göre tetkikler yapılarak ayrıntılı olarak değerlendirildiğini poliklinik takibinin ardından tam teşhis için uyku laboratuvarına alındığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Uyku laboratuvarında hastaya uykuya dalmadan önce beyin dalgaları, kalp hızı ve kas aktivasyonunun takibi için elektrotlar; nefes alışverişini, horlamasını, kan oksijen seviyesi ile nabzını takip etmek için cihazlar takıyoruz. Daha sonra herhangi bir ilaç vermeden hastanın kendini rahat hissederek, uykuya dalmasını sağlıyoruz. Vücuda bağlanan elektrotlarda hiçbir şekilde elektrik akımı yok, tersine hastanın vücudundaki doğal elektrik, gelişmiş cihazlarla kayıt ediliyor. Uyku testi, hastalığın tespiti ve tedavisi sürecinde en önemli aşama. Uyku testini yaptırabilmek için hastaların bir gece uyku odasında kalmaları gerekiyor. ‘Polisomnografi’ denilen uyku testi beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyelerinin ölçümü esasına dayanıyor. Yani bu test ile tüm gece boyunca beyin aktivitesi ve solunumsal olayları kaydediliyor. Test sırasında vücuttan alınan sinyallerle uyku süresince solunumun ne kadar süre ile durduğuna, durduğunda oksijen değerlerinin ve kalp hızının nasıl etkilendiği ve derin uykuya dalınıp dalınmadığı gibi parametrelere bakılıyor. Hasta ertesi gün, günlük hayatına devam edebiliyor.”

Devamı
Randevu İçin: 0342 329 27 27E-Randevu & E-Sonuç
+ +