Bizden Haberler / News

Suriye’de kararan hayatı, Gaziantep’ te aydınlandı

HÜRRİYET

SURİYE’de atılan bombanın hedefi olan 14 yaşındaki Yahya Turk, Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde yapılan başarılı operasyonla hayata döndü.
Suriye’nin Azez İlçesi’nden, daha güvenli bir bölgeye gitmek üzere araçları ile yola çıkan Suriyeli aile, bombanın hedefi oldu. Bombalı saldırıda Turk ailesinin 3 üyesi hafif yaralanırken, 14 yaşındaki Yahya ise vücudunun çeşitli yerlerine saplanan şarapnel parçaları ile ağır yaralandı. Çevrede bulunanlar tarafından araçtan çıkarılan ve hemen Suriye’de bulunan hastaneye götürülen Yahya, burada yapılan ilk müdahalenin ardından tedavi için Türkiye’ye getirildi. Kilis Devlet Hastanesi’nde durumu riskli görüldüğü için ameliyat edilemeyen Yahya, Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne sevk edildi. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde hemen ameliyata alınan Yahya, yapılan operasyonun ardından yaşama yeniden tutundu. Riskli olmasına rağmen başarılı bir ameliyata imza atan Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ergün Parmaksız ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Olcay Arıcı, “Hasta bize solunum cihazına bağlı ve bilinci kapalı olarak getirildi. Biz hastamızı acil bir şekilde değerlendirdik ve ameliyata aldık. Şarapnel vücudu delip geçmiş ve karaciğeri parçalamıştı. Karaciğeri onardık. Hastamız daha sonra yoğun bakım ünitesine alındı. Devam eden süreçte de hastamız yoğun bakımda takip edildi. Hastamızın şu an durumu iyi. Kısa süre sonra hastamızı taburcu edeceğiz” dedi.
Op. Dr. Olcay Arıcı ise, “Operasyon riskli olduğu için başka hastanede opere edilmeden hastanemize sevk edilen Yahya, şu an taburcu olmaya hazır. Yahya, hastanemize geldiğinde durumu çok ciddiydi. Şarapnel parçası karaciğerini parçalamıştı. Vakit kaybetmeden ameliyata aldık. Riskli olmasına rağmen operasyon oldukça başarılı geçti. Hastanın sağlık durumu iyi. Bir süre sonra normal yaşamına devam edebilecek” diye konuştu.
Ameliyatın ardından ikinci gün uyandırılan ve bilinci açılan Yahya, konuşmaya başladı. Kendisini sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür eden Yahya, gülümseyerek her şey yolunda mesajı verdi.
Operasyonun ardından oğullarının sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşayan Betül ve Mahmut Turk çifti de, şunları söyledi:
“Oğlumuzun durumu çok kötüydü. Öleceğini düşünüyorduk. Şükürler olsun ki, Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne geldik. Riskli olmasına rağmen doktorlar yoğun bir çaba harcayarak, oğlumuzun hayatta kalmasını sağladılar. Türk vatandaşlarının yararlandığı sağlık hizmetlerinden eksiksiz faydalanmamızı sağlayan Özel Gaziantep Anka Hastanesi yöneticilerine ve doktorlarına minnettarız. Önce Allah’a daha sonra bize kucak açan Türkiye’ye çok teşekkür ederiz.”

Devamı

Prof. Dr. Aydoğan, Anka Hastanesi’nde

HÜRRİYET

Özel Anka Hastanesi, hekim kadrosuna güçlü isimler katmaya devam ediyor. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof.Dr. Ümrah Aydoğan, Özel Gaziantep Anka Hastanesi bünyesine katılarak, hasta kabulüne başladı.

1957 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Aydoğan, 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda asistan doktorluk yapan Aydoğan, 1987 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. 1993 yılında doçent olan Aydoğan, 2005 yılında profesör unvanı aldı.

Devamı

Anka’nın spora desteği sürüyor

HÜRRİYET

Özel Anka Hastanesi, Türkiye Futbol Federasyonu Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele eden Şehitkamil Belediyespor’un sağlık sponsoru oldu.

Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 2’inci grupta mücadele eden Şehitkamil Belediyespor, sezonun ilk maçını hafta sonu kendi evinde Malatya İnönü Üniversitesi ile yaptı. Maçı, Özel Gaziantep Anka Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Uzman Dr. Cengiz Bayram da izledi. Sertlik dozajının yüksek olduğu mücadelede birçok sakatlık meydana geldi. Ceza alanı içinde rakibi ile çarpışarak sakatlanan Şehitkamil Belediyespor kalecisi Ramazan Kiraz, sahada yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Anka Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil serviste yapılan tetkiklerde yumuşak dokuda ezilme ve kaslarda yırtık olduğu tespit edilen Kiraz’ın tedavisine kontrollü bir şekilde devam edilecek. Sporcuyla yakından ilgilenen uzman doktor Cengiz Bayram, “Sporun her dalında sporcularımızı yerelden ulusala, ulusaldan uluslararası platformlara taşımak hepimizin ortak görevi olmalı. Sporcuya destek arttıkça uluslararası düzeyde daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Bu nedenle Şehitkamil Belediyespor’un sağlık sponsoru olmaya karar verdik. Şehitkamil Belediyespor’un başarısının bir parçası olmak bizlere gurur verecektir. Özel Gaziantep Anka Hastanesi olarak elimizden geldiğince spor ve sporcuya destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi

Anka Hastanesi aynı zamanda, Gaziantep Polisgücü Hokey Takımı ve Avrupa Tekvando Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan 17 yaşındaki Merve Kaya’nın sponsorluğunu yürütüyor.

Devamı

Unutkanlık, ‘alzheimer’ habercisi olabilir

HÜRRİYET

Özel Anka Hastanesi Nöroloji Uzmanı Mesut Bulut, önce hafıza kaybına daha sonra düşünme ve dil yeteneğinde gerileme ile davranış değişikliklerine sebep olan nörolojik bir hastalık olan Alzheimer’ın kişiyi önce yakın çevresinden, sonra kendinden uzaklaştıracağına dikkat çekti.

Alzheimer hastalığının yavaş başlayan ve yavaş ilerleyen bir hastalık olduğunu söyleyen Mesut Bulut, “Hastalık klinik belirtilerin şiddetine göre hafif, orta, ileri olmak üzere evrelere ayrılır. Erken evrelerde başta hafıza olmak üzere konuşma, yer-yön bulma dikkat ve günlük yaşam işlevlerinde bozulma olur. Orta ve ileri evrelerde ise buna davranış değişiklikleri ve yanlış inançlar, hayal görme, sesler duyma gibi psikolojik belirtiler eklenebilir” dedi.

Anka Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mesut Bulut, Alzheimer ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Hastalığın erken evresinde unutkanlık ön plandadır ve zaman içerisinde ilerleme gösterir. Hastalar çevresindeki kişilerin isimlerini unutabilir. Eşyaları koyduğu yeri hatırlamayabilirler. Ayrıca söylenenleri yapmayı ve yapacakları işleri unuturlar. Yakın zamanda yaşanan olayları hatırlamakta güçlük çekerler, randevularını unutabilirler. Basit matematiksel işlemleri yapmakta zorluk çekmeye başlarlar. Alışveriş ya da fatura ödemekte zorluk çekebilirler. Hastalığın orta evresinde unutkanlık belirgin derecede artar. Bu dönemde hasta yakınları kaybın net olarak farkına varmaya başlarlar. Hastalar iç görü kaybına bağlı olarak unutkanlıklarını inkar edebilirler. İsim kelime bulma güçlüğü, eşyalarını kaybetme, tekrar tekrar aynı şeyleri söyleme görülür. Eski olayları hatırlarken, yeni yaşanan olayları unuturlar. Yani yakın bellek bozulurken uzak bellek korunur. Bu dönemde hastalar, içinde bulundukları zamanı da karıştırabilirler. Bulundukları mekanı unutabilir, evlerinin yolunu bulamayabilir, hatta yaşadığı evde, odaları karıştırabilirler. Erken evrede nadir görülen davranış bozuklukları orta evrede artış gösterir. Amaçsızca gezinme, evden çıkıp gitme, çabuk sinirlenme, bağırma, kendisine ve çevresine zarar verici davranışlar, tekrar tekrar aynı soruları sorma, nesneleri biriktirme, vurma, yumruk atma, sık sık giyinip soyunma, uygunsuz konuşma ve gülmeler görülebilir. “Bu ev benim evim değil, eşim beni aldatıyor, paramı çaldınız, beni zehirliyorlar” şeklinde şüphe ve suçlamalar ile sesler duyma, hayaller duyma, halüsinasyonlar görme ortaya çıkabilir. Hastalar yakınlarını tanımayabilir ve yakınlarının yerine başkalarının geçtiğini düşünebilir. Geceleri uyuyamama, gündüz uyuklama hali gibi uyku düzeninde bozulma, uykuda bağırma çağırma, hareket etme, kabus görme, uykudan sık uyanma gibi uyku bozuklukları görülebilir. Ayrıca bazı hastalarda bir dönem de idrar tutamama görülebilir. Bu dönemde hastaların kendine bakım ve günlük işlevlerini yardım almadan sürdürebilmesi zorlaşmıştır. Hastalar bir başkasının sürekli bakımına ihtiyaç duyarlar. İleri evrede hastalığın belirtileri iyice ilerleme gösterir ve tamamen bir başkasının bakımına gereksinim duyarlar. İleri evrede hastalar en yakınlarını bile tanıyamaz hale gelebilirler. Bulundukları yeri ve zamanı tamamen karıştırabilirler. Hastaların bu dönemde konuşmaları iyice azalır.”

Alzheimer hastalığı tanısında en önemli kaynağın hikaye olduğunu belirten Mesut Bulut, bunun yanında tanının laboratuvar, görüntüleme, nöropsikiatrik testle konulduğunu söyledi. Günümüzde hastalığın kesin bir tedavisi olmadığını, ancak bu konuda çok sayıda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıldığını dile getiren Dr. Mesut Bulut, mevcut tedavilerin hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya, davranış sorunları ve diğer psikiyatrik hastalıkları tedavi etmeye ve bakım verenleri desteklemeye yönelik olduğuna dikkat çekti

Alzheimer hastalığının hem hasta hem de hasta yakınları için uzun ve zor bir süreç olduğunu vurgulayan Dr. Bulut, “Alzheimer, doğrudan ölüme neden olmaz ancak, birlikte gelişen enfeksiyonlar, yetersiz beslenme ve diğer tıbbi hastalıklar ölüme neden olabilmektedir” dedi.

Devamı

Obezite ve diyabet büyük tehlike

HÜRRİYET

Özel Anka Hastanesi, M1 Gaziantep Alışveriş Merkezi’nde açılan stantta vatandaşların obezite ve diyabete dikkatlerini çekerek bu konularda konusunda bilgilendirdi.

Toplumda obezite ve diyabet konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Anka Hastanesi görevlileri, standı ziyaret eden vatandaşlarla tek tek ilgilendi. Standı ziyaret edenlerin beden kitle indeksi, vücut kas, yağ ve su oranı, vücuttaki ödem, bazal metabolizma hızı ölçüldü. Vatandaşları obezite ve diyabet konusunda uyaran ve onlara ücretsiz ölçüm yapan hastane görevlileri, obezite ve diyabetten korunma yöntemleri ile obezite ve diyabet cerrahisi konusunda da bilgilendirme yaptı.

Obezite ve diyabetin tüm dünyayı tehdit eden bir sağlık sorunu olduğunu belirten Anka Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Olcay Arıcı, hem obezite hem de diyabet için ilaç tedavilerinin yanı sıra, cerrahi tedavi imkanlarının da mümkün olduğunu belirterek, “Vücut kitle indeksi değerinin 25’ten yüksek olması fazla kilo, 30’dan yüksek olması obezite sınırı olarak tanımlanır. Obezite, yaşam süresini ve kalitesini düşüren sağlık sorunlarına yol açar. Vücut kitle indeksinin artışına bağlı olarak insülin direnci gelişimine neden olan hormonlar, diyabete davetiye çıkarıyor. Obezite ortadan kalkmadan, Tip 2 diyabet tedavisinde başarılı sonuçlar alınamıyor. Dolayısıyla, diyabet tedavisi için kişinin öncelikle aşırı kilolarından kurtulmuş olması gerekiyor. Kilo verdikçe diyabet kontrol altına alınabiliyor. Obezite ve diyabet cerrahisi diyabeti tedavi ettiği gibi beraberinde birçok metabolik sorunun da ortadan kalkmasını sağlıyor. Toplumumuzda bu yöntemlerin sadece estetik amaçlı olduğu yönünde yanlış bir düşünce var. Oysa obezite hayatı kısaltan çok ciddi bir hastalıktır. Bu cerrahi yöntem sayesinde de kişiler daha uzun ve sağlıklı yaşayabilmektedirler” diye konuştu.

Devamı

Topçuoğlu hasta kabulüne başladı

OLAY MEDYA

Özel Gaziantep Anka Hastanesi, hem Gaziantep hem de çevre illerin sağlık ihtiyacına en iyi şekilde cevap vermek için branş sayısını artırıp, hekim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.

Diş ünitesi hizmete giren Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde Uzman Diş Hekimi Dr. Dt. Sedef Topçuoğlu hasta kabulüne başladı. Protetik diş tedavisi uzmanı olan Dr. Dt. Topçuoğlu, genel diş hekimliği tedavilerinin yanı sıra eksilen dişlerin sebep olduğu fonksiyon ve estetik kaybının tekrar kazandırılması için implant ve protez tedavileri yapmaktadır. Uzman Diş Hekimi Dr. Dt. Sedef Topçuoğlu kimdir? Uzman Diş Hekimi Dr.Dt. Sedef Topçuoğlu, 1984 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. 2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Dr. Dt Topçuoğlu, protetik diş tedavisi alanındaki ihtisasını 2012 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladı. Dr. Dt. Sedef Topçuoğlu; Avrupa Prostodonti Derneği, Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği’ne üyedir. Hastaların kendilerini özel ve güvende hissetmeleri için tüm detaylar düşünülerek tasarlanan Özel Gaziantep Anka Hastanesi, SGK anlaşmalı bir hastane olarak SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur‘lu hastalara ulaşmaktadır. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde Algoloji, Beslenme ve Diyetetik, Cildiye, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dermatoloji, Endokrinoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İç Hastalıklar, Kardiyoloji, Klinik Mikrobiyoloji, Neonatoloji, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Diş Hastalıkları, Üroloji branşları olmak üzere röntgen ve radyoloji laboratuvarı, biyokimya laboratuvarı, mikrobiyoloji laboratuvarı hizmetleri verilmektedir .

Devamı

Hastane yönetiminden hastalara bayram ziyareti

HÜRRİYET

Anka Hastanesi yönetimi, hekimlerle birlikte hastanede tedavi gören hasta ve hasta yakınlarını ziyaret ederek bayramlarını kutlayıp, acil şifalar diledi.

Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde düzenlenen bayramlaşma töreni hastane yönetimi, doktorlar ve sağlık çalışanlarının katılımı ile gerçekleşti. Hastane lobisinde gerçekleşen bayramlaşma töreninde, Özel Gaziantep Anka Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Genel Müdür Uzman Dr. Cengiz Bayram ve Yönetim Kurulu üyesi Ali İhsan Sofuoğlu hastanede görev yapan hekim ve hastane çalışanları ile tokalaşarak, onların bayramını kutladı.

Bayramların milli birlik ve beraberliğimizi simgeleyen ortak değerlerimizin başında geldiğini vurgulayan Anka Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, “Karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü ve dayanışma duygularını pekiştiren bayramların tüm İslam alemine huzur, mutluluk ve hastalarımıza şifa getirmesini diliyorum. Hastane yönetimi olarak bu anlamlı günlerde hastalarımızın yanında olarak, onlara moral vermeye çalışıyoruz. Hepsinin bir an önce şifa bulması ve bayram sevincini aileleri ile birlikte yaşamalarını diliyoruz” dedi.

Bayramların, insanları birbirine yakınlaştıran, kucaklaştıran, toplumsal dayanışmanın ön plana çıktığı özel günler olduğunu vurgulayan Genel Müdür Uzman Cengiz Bayram ise, “Hastanemizde yatan tüm hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. İnşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Ve bir dahaki bayramı aileleri ile huzur içerisinde geçirirler. Hastaların şifa bulması için gece gündüz demeden fedakarca çalışan tüm doktor ve sağlık çalışanlarının da bayramını kutluyor, onlara gönülden teşekkür ediyorum” dedi

İnsan sağlığını kutsal sayan bir anlayışla, her şartta fedakarca ve özveri ile hizmet vermek için çaba sarf ettiklerini belirten Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Sofuoğlu da şifa dağıtan sağlık çalışanları ve halkın bayramını en içten dileklerle kutladığını kaydetti.

Hastane yöneticileri, daha sonra hekimlerle birlikte hastanede tedavi gören hasta ve hasta yakınlarını ziyaret ederek, onların bayramlarını kutlayıp, acil şifalar dilediler. Hasta ve hasta yakınları ise bayram ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Devamı

Sağlığınızı bayrama kurban vermeyin

HÜRRİYET

Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, Kurban Bayramı’nda sağlık sorunları yaşamamak için et ve tatlı tüketimine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı.
Kurban Bayramı’nda düzenli beslenmenin sağlık problemleri riskini azaltacağını vurgulayan Diyetisyen Boztoprak, şu önerilerde bulundu:
“Sevdiklerimizle tatlı sohbetlerde bulunduğumuz, manevî değerlerimizin yoğunlaştığı, birlik ve beraberliğimizin güçlendiği sevgi bağlarımızın kuvvetlendiği bayramlarımız, geniş sofraların kurulduğu özel günlerden biridir. Bu bayram da, sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılması için alınması gereken önlemlere dikkat edilmeli, özellikle yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet hastalığı olan bireylerin sağlıklı beslenme düzeninin dışına çıkmamaları gerekmektedir.
Bayram sabahı güne hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Kurban eti kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. Kesildiği gün tüketilen et, sindirim zorluğu yaşatır ve hazımsızlık şikayetlerine yol açar. Et, en az 1 gün dinlendirilip, tüketilmelidir. Etleri pişirirken haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Mangalda pişirilecek etlerde toksik maddelerin oluşumunu engellemek için ateş ile et arasındaki mesafe 15 santimden az olmamalıdır.”
Öğün tamamında et tüketmek yerine, etin yanında salata ya da sebze yemeklerine de yer vermenin sağlık açısından iyi bir tercih olacağını ifade eden Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Boztoprak, bayramlarda tatlı tüketimine de sağlık açısından dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılardan az miktarlarda tüketmenin bağırsak sorunları ya da mide yanması gibi sorunlarla karşılaşılabileceğini aktaran diyetisyen Merve Boztoprak, su tüketimi konusunda da uyarılarda bulundu.
Özellikle de bu sıcak havalarda vücudun su ihtiyacını karşılamak için bol su içilmesi gerektiğini vurgulayan Boztoprak, “Su tüketimi metabolizmanızın hızlanmasının yanı sıra yetersiz sıvı alımına bağlı oluşabilen rahatsızlıkların da önüne geçer” dedi.
Bayram süresince hareketli olmaya da özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken diyetisyen Boztoprak, “Gün içerisinde kalorisi fazla olan yiyeceklerden uzak durmanın yanı sıra hareket halinde olmak da önemli. Bayram ziyaretleri bu konuda yardımcı olacaktır. Yakın yerlere yapılacak ziyaretlere yürüyerek gidilmeli. Diğer yandan gün içerisinde yediklerine dikkat edemeyenlerin yapacakları tempolu yürüyüş hem sağlık açısından iyi gelecek, hem de fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Devamı

Diyet hastalarına obezite uyarısı

İHA

Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde hasta kabulüne başlayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. N. Olcay Arıcı, tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunu olan obezitenin diyabet için ciddi bir tehlike olduğuna dikkat çekti. Vücut kitle indeksi değerinin 30’un üzerinde olmasının riski arttırdığını söyleyen Op. Dr. Arıcı, günümüzde hem obezite hem de diyabet için ilaç tedavilerinin yanı sıra, cerrahi tedavi imkanlarının da mümkün olduğunu belirtti. Op. Dr. Arıcı obezite ve diyabet arasındaki ilişkiyi de anlatarak, “Kişinin kilosunun, boyunun karesine bölünmesiyle elde edilen değer olan vücut kitle indeksi değerinin 30’un üzerinde olması, kişinin obez olduğuna işaret ediyor. Özellikle bel ve karın çevresinde yağlanma ile kendini belli eden obezite, sağlık açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. Obeziteye bağlı olarak gelişen Tip 2 diyabetin görülme sıklığı ise giderek artıyor. Yağ kitlesinin artışına bağlı olarak insülin direnci gelişimine neden olan hormonlar, diyabete davetiye çıkarıyor. Obezite ortadan kalkmadan, Tip 2 diyabet tedavisinde kişi, uzun vadede başarılı sonuçlar alamıyor. Dolayısıyla, diyabet tedavisi için kişinin öncelikle aşırı kilolarından kurtulmuş olması gerekiyor. Kilo verdikçe diyabet kontrol altına alınabiliyor. Bu cerrahi yöntem, diyabeti tedavi ettiği gibi beraberinde birçok metabolik sorunun da ortadan kalkmasını sağlıyor” dedi.

 

“Obezite ve diyabetten cerrahi yöntemlerle kurtulun”

 

Op. Dr. Arıcı, Özel Gaziantep Anka Hastanesinde obezite ve diyabet hastalarında uygulanan cerrahi yöntemler hakkında bilgi vererek, “Obezite hastaları için sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı) ve gastric bypass olmak üzere kullandığımız iki yöntem mevcut. Diyabet hastaları için ise, yine sleeve gastrektomi ve ileal transpozisyon yöntemlerini kullanıyoruz. Halk arasında tüp mide ameliyatı olarak bilinen sleeve gastrektomi operasyonunun kısa dönem sonuçları çok başarılı olmaktadır. Hasta, 6 aylık süreçte ideal kilosuna yakın kilolara ulaşmaktadır. Cerrahi olarak da nispeten kolay olan bu operasyonun uzun dönem sonuçlarında (2 sene veya daha fazla), hastada yeniden kilo alma riski diğer operasyona göre çok daha yüksek olduğundan, bu yöntem çok tercih ettiğimiz bir yöntem değil. Ancak bu yöntemi, cerrahi olarak mecbur kaldığımız durumlarda veya hasta endikasyonu gereği kullanmaktayız. Gastric bypass, obezite hastaları için çok daha effektif ve kalıcı bir zayıflama ameliyatıdır. Cerrahi teknik olarak daha komplike olan bu yöntem, hastanın uzun dönem sonuçları açısından daha etkilidir. Bu yöntemle ömür boyu süren bir kür sağlanmaktadır. Operasyon sonrası görülen bulantı, kusma ve dumping sendromu gibi problemler, bu operasyonda daha az karşımız çıkmaktadır. Bu nedenle obez hastalarda çoğunlukla tercih ettiğimiz yöntem gastric bypass operasyonudur. Diyabet hastalarında sleeve gastrektomi operasyonuna ek olarak ince bağırsağın son kısmını mideye bağlayan bir seri işlem yaptıklarını da dile getiren Özel Gaziantep Anka Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Olcay Arıcı;” Bu şekilde hastanın insülin seviyesini ve insülin kullanımını artıran net sonuçlar elde ediyoruz. Hastanın diyabet ve ona yandaş birçok sağlık problemi bu operasyonla ortadan kalkarken, diyabet ilaçları kullanmadan sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanıyor” diye konuştu.

Devamı

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Kılınç Anka’da

İHA

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Kılınç, Özel Gaziantep Anka Hastanesi bünyesine kattı. Dr. Kılınç, yeni görev yerinde hasta kabulüne başladı.

 

Dr. Ali Kılınç kimdir?

 

1960 yılında doğan Dr.Ali Kılınç, ilk ve ortaokulu İslahiye Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda, liseyi ise İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirdi.1986 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Kılınç, Kardiyoloji ihtisasını 2004 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı.

 

2005-2007 yılları arasında Mersin Silifke Devlet Hastanesi’nde mecburi görevini yapan Dr. Kılınç, 2007-2016 yılları arasında Malatya ve Adana’da çeşitli özel hastanelerde İnvaziv Kardiyoloji Uzmanı olarak çalıştı.

 

Hastaların kendilerini özel ve güvende hissetmeleri için tüm detaylar düşünülerek tasarlanan ve SGK anlaşması ile SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur’lu hastalara ulaşan Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde; Algoloji ,Beslenme ve Diyetetik, Cildiye, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dermatoloji, Endokrinoloji ,Enfeksiyon Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İç Hastalıklar, Kardiyoloji, Klinik Mikrobiyoloji, Neonatoloji, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Üroloji branşları olmak üzere röntgen ve radyoloji laboratuvar, biyokimya laboratuvarı, mikrobiyoloji laboratuvarı hizmetleri veriliyor.

Devamı
Randevu İçin: 0342 329 27 27E-Randevu & E-Sonuç
+ +